WITAMINKA ZAMIAST DYMKA

W Polsce jest ponad 9 milionów palaczy. Każdy z nich narażony jest trzykrotnie częściej na ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Każdy palacz skraca swoje życie średnio o 15 lat. Palenie papierosów jest przyczyną co drugiego zgonu mężczyzn w wieku 34 - 69 lat. Jesteśmy niestety pod tym względem światowym liderem.

Czy warto zatem niszczyć zdrowie i przepalać niebagatelną ilość pieniędzy? Trzeba wierzyć, że w walce z nałogiem wygrywa wreszcie zdrowy rozsądek. 16 listopada nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia pod hasłem "Witaminka zamiast dymka". Wszyscy uczniowie klas starszych uczestniczyli w pogadankach (klas IV a, b, c) lub w zajęciach warsztatowych (klasy V- VI) oraz wykonywali plakaty ostrzegające przed zgubnym nałogiem, a zachęcające do spożywania owoców i warzyw. Z najładniejszych przygotowano wystawę na korytarzu szkolnym. 16 listopada SK PCK przygotowało audycję pt:  "Nikotyna a zdrowie."

Na dużych przerwach odbyła się degustacja owoców i warzyw połączona z rozdawaniem ulotek o treści antynikotynowej samodzielnie zaprojektowanych i wykonanych przez uczniów klasy IV a. W tym dniu uczniowie przekonali swoich najbliższych o konieczności porzucenia nałogu. Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie coraz większa liczba palaczy zamiast Dymka wybierze witaminkę. Powodzenia!!

M. Bordoszewska