„OD ZIARENKA DO BOCHENKA” -  DZIEŃ CHLEBA W SP NR 1

„Od ziarenka do bochenka” pod takim hasłem dnia 26 października w naszej szkole odbyła się akcja promująca zdrowe odżywianie, czyli spożywanie chleba zamiast chipsów i batoników. Zaproszony gość – Pani Anna Chałas przybliżyła uczniom historię i tradycję związaną z wypiekaniem chleba. W bardzo interesujący sposób opowiedziała, skąd wziął się chleb, jakie są gatunki chleba, który gatunek jest najzdrowszy i najsmaczniejszy. Zaprezentowała również narzędzia potrzebne w pracy piekarza, składniki niezbędne do upieczenia chleba (mąkę pszenną, żytnią i razową, kwas chlebowy, ciasto na chleb) oraz różne rodzaje pieczywa (chleby: kujawski, razowy, żytni, bułki, rogale). Prowadząca przypomniała też jak ważną rzeczą jest poszanowanie chleba. Imprezę uatrakcyjnił występ przedstawicieli zespołu „Dzieci Kujaw”. Dziewczynki odśpiewały pieśń dożynkową „Słonko kołem chodzi” oraz przypomniały zabawę „Mało nas do pieczenia chleba”, w którą włączyły się wszystkie dzieci. Na zakończenie uczniowie mogli spróbować jak smakują bułki kajzerki dostarczone przez piekarnię Państwa Chałasów. Akcję przygotowały: M. Domagalska, E. Izydorkiewicz i B. Stawska Kostrzak.