Tydzień Praw Dziecka w SP nr 1 w Brześciu Kujawskim

W dniach od 26 marca do 1 kwietnia w SP nr 1 w Brześciu Kujawskim odbyły się obchody Tygodnia Praw Dziecka. Każdego dnia uczniów obowiązywał inny kolor i odmienne hasło. W „niebieskim dniu” ( hasło Zrozumienie) ogłoszono konkurs fotograficzny Dzieci radością świata oraz akcję charytatywną ( zbiórka darów dla dzieci z domu dziecka). Ponadto klasy przygotowały wystawę związaną z omawianą tematyką. Opiekę nad wszystkim sprawowała p. Joanna Wasierzyńska. 27.03 ( hasło Asertywność i tolerancja) uczniowie ubrani byli na pomarańczowo. Pod kierunkiem polonistów układali wierszyki, rymowanki odnoszące się do praw dziecka. Kolejnego dnia społeczność szkolna przybyła w żółtych strojach i opowiadała o swoich zainteresowaniach. Z pomocą wychowawców i p. R. Pietrzak, wykonano wystawki w klasach, prezentujące hobby i pasje. W przedostatnim dniu przedstawiono rodzinę oraz zapoznano z postacią Janusza Korczaka i Jana Pawła II. 1 kwietnia odbył się apel podsumowujący Tydzień Praw Dziecka. Uczniowie wykonywali plakaty na temat Znam swoje prawa i obowiązki. Wszyscy uczestnicy zostali ocenieni przez komisję, najlepsi otrzymali nagrody i dyplomy.

Obchody były doskonałą okazją do zapoznania uczniów z prawami dziecka w szkole. Należy pamiętać, że obowiązki Rzecznika Praw Ucznia w szkole pełni Magdalena Radaszewska (klasa VI a), a spośród nauczycieli funkcje sprawują panie M. Kruszczyńska i J. Wasierzyńska.

L. Pińkowska