Szkolne wiadomości

Dbamy o środowisko

8 października br. na małej sali gimnastycznej odbyło się spotkanie na temat segregacji odpadów śmieci. Przeznaczone było dla klas młodszych (1-3) Papierowe, plastikowe, szklane opakowania, tektura i puszki blaszane – wszystko to do powtórnego zużycia. Prelekcję przeprowadzili przedstawiciele z Włocławskiego Centrum Edukacyjnego, którzy poruszali problemy recyklingu i powtórnego przetwarzania. Panie zadawały i odpowiadały na pytania uczniów, prezentowały różnorodne odpady. Na zakończenie wyświetliły slajdy, związane z omawianą tematyką. Spotkanie miało charakter dydaktyczny.

Ślubowanie klas pierwszych

Przenieśmy się w podróż do pięciu krain: muzyki, pracowitości, mądrości, rozważnego posługiwania się na drodze, miłości do kraju rodzinnego. Właśnie w takiej atmosferze przebiegało ślubowanie klas pierwszych. W pasowaniu na ucznia uczestniczyło przeszło 50. uczniów. Honorowymi gośćmi byli rodzice i najbliższa rodzina pierwszaków. Wychowawcy klasy I a M. Trząsalska i I b E. Misterska przygotowały dla wychowanków program artystyczny. Symbolicznego pasowania dokonały dyrektor szkoły D. Kuczyńska i wicedyrektor A. Gierszewska. Pierwszoklasiści złożyli uroczystą przysięgę oraz przyrzeczenie, że będą szanować swoją ojczyznę, wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy, rozważnie i roztropnie docierać do szkoły. Uczniowie za zdobyte umiejętności otrzymali pięć symboli: pszczółkę, sowę, klucz wiolinowy, serce i znak odblaskowy. Na apelu dzieci śpiewały również wesołe piosenki w języku ojczystym i angielskim. Po uroczystości w klasach czekał na nich słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców.
Dzień ten z pewnością pozostanie na długo w ich pamięci!

ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Dziewięćdziesiąt lat minęło od chwili, gdy Polska odzyskała upragnioną wolność. 11.11 znamienna data, która od lat zapisała się w pamięci Polaków. We wtorkowy poranek dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, przedstawiciele Samorządu Szkolnego na czele z pocztem sztandarowym (K. Nowaczyk, L. Rzadkowolska i P. Włodarzewski) oraz społeczność SP nr 1 reprezentowali placówkę w obchodach poświeconych 90. rocznicy odzyskania niepodległości. Podczas uroczystej Mszy Świętej kwiaty pod tablicę pamiątkową T. Kościuszki złożyli uczniowie klas VI (Karolina Kołowska Karolina Śmiałek i Adam Stanny).

Po uroczystym nabożeństwie, udano się na Plac Łokietka, by złożyć kwiaty przy pomniku króla. Wiązankę zaniosła delegacja samorządu na czele z Katarzyną Ochmańską i Maciejem Kozickim. Następnie zgromadzeni udali się do Brzeskiego Centrum Kultury na apel okolicznościowy, w wykonaniu uczniów gimnazjum.

Walka z głodem

Odżywiajmy się zdrowo – namawiają bilbordy reklamowe. Jedzmy regularnie – zachęcają specjaliści. 29 X 2008 roku po raz kolejny obchodzono Światowy Dzień Walki z Głodem. Celem akcji było kształtowanie prozdrowotnych nawyków żywieniowych i promowanie zasad zdrowego żywienia. Uczniowie przynieśli owoce i warzywa, niezbędne do wykonania kanapek. Produkty spożywcze zakupiono za pieniądze uzyskane ze sprzedaży kasztanów. Na talerzach znajdowało się mnóstwo witamin. Jabłka, pomidory, sałata, orzechy, ogórki, dżemy to tylko nieliczne smakołyki, jakie mogliśmy degustować na długiej przerwie. Uczniowie przepięknie udekorowali stoły i przygotowali smaczne, kolorowe kanapki. Z pewnością nikt w tym dniu nie odczuwał głodu!

Dni Ochrony Przyrody

Co roku tysiące zwierząt traci życie. W październiku przypadły Dni Ochrony Przyrody. Do akcji aktywnie włączyli się uczniowie SP nr 1 w Brześciu Kujawskim. Członkowie koła LOP przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na rzecz łososi, by ryby, które wyginęły powróciły do Wisły. Podczas tegorocznej akcji zakupione zostały ziarna ikry. W ten sposób przyczyniliśmy się do pomnożenia nowego, silnego pokolenia łososi.

L. Pińkowska