Akcje charytatywne w Jedynce

  1. W listopadzie uczniowie naszej szkoły wspomogli ludzi, którzy z powodu choroby, wypadków i wad wrodzonych nie posiadają rąk lub stracili możliwość posługiwania się nimi. Nauczyli się malować ustami i nogami. Zebraliśmy dla nich kwotę wielokrotnie wyższą niż ta, na którą opiewał rachunek z zaoferowanymi kartkami świątecznymi. Wśród uczniów, którzy wyróżnili się w zbiórce pieniędzy rozlosowaliśmy karty przez nich namalowane.
  2. W grudniu przystąpiliśmy, jak co roku do akcji „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. SK PCK wspólnie z samorządem klas młodszych zbierało produkty żywnościowe. Z nich wykonano paczki dla 10 rodzin najbardziej potrzebujących w naszej szkole.
  3. Etiopia jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Miliony dzieci nie mają co jeść. Głód wyniszcza ich organizmy i absorbuje wszystkie myśli. Głodne dzieci nie bawią się i nie uczą. Nawet kilkulatki wszystkie swoje siły poświęcają na ciągłe poszukiwania jedzenia. W czerwcu 2007 roku dzięki wsparciu uczniów naszej szkoły udało się dla 150 dzieci zapewnić pełny zestaw pierwszej pomocy składający się z lekarstw, szczepionek środków higienicznych i opatrunkowych. W lutym 2008 roku uczennice klasy VI a - E. Złotnicka, M. Ptaszyńska, J. Gałka przeprowadziły zbiórkę pieniędzy, dzięki którym 130 dzieci z Etiopii otrzyma specjalne odżywki. Dla tych skrajnie niedożywionych dzieci jedynym ratunkiem jest terapeutyczne mleko w pierwszej fazie leczenia lub PLUMPYNUT w drugiej fazie terapii (pasta z orzeszków ziemnych). Wspólnie możemy uratować tak wiele dzieci. One potrzebują naszej pomocy.

 

„Mały ryś chce żyć”

                Dramatyczna sytuacja, w jakiej znalazł się mały ryś jest wynikiem nie tylko eksterminacji tego gatunku, ale także skutkiem niszczenia jego naturalnych siedlisk. Rozwiązaniem tej sytuacji jest ochrona i odtwarzania leśnych korytarzy ekologicznych. Ważne jest tez budowanie odpowiednich przejść nad autostradami i drogami szybkiego ruchu. Na to, niestety, potrzebne SA pieniądze. Nasi uczniowie wiedzą o tym, że proces znikania rysia kolejnych regionów kraju nie musi być nieodwracalny. Postanowili działać. W dniach od 15.01 do 23.01 D. Zdrojewski, P. Wiśniewski, D. Łabęcki przeprowadzili zbiórkę pieniędzy dla rysia – europejskiego tygrysa. Zebrali 122.50 zł. i przekazali tę kwotę WWF Polska. Uczniowie naszej szkoły nie chcą, aby zmalała liczba osobników tego fascynującego, pięknego i zwinnego kota.

 

Zamieniamy na nagrody 

                Na przełomie września i października  SK LOP zorganizowała wśród uczniów klas IV – VI zbiórkę kasztanów. Łącznie zgromadzono ok. 600 kg. Najlepsza okazała się klasa VI a, II miejsce – IV a, III miejsce – IV d. Indywidualnie I miejsce zajęli K. J. Żerniccy, II miejsce – A. Janusz, III miejsce – M. Próchnicka. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży kasztanów przeznaczono na zakup mikroskopów do pracowni przyrodniczej, sfinansowano wyjazd do teatru dla klasy VI a oraz zakupiono słodycze dla wyróżniających się w zbiórce uczniów.

  

                Uczniowie wiedza, że zbierając różne surowce wtórne przyczyniają się do ochrony środowiska przyrodniczego. W pierwszym semestrze zebrano 1035 kg. makulatury i 27 kg. puszek aluminiowych. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczono na zakup nagród książkowych dla wyróżniających się w zbiórkach uczniów.

 

                Z okazji przypadającej w styczniu piątej rocznicy powstania Organizacji Odzysku REBA S.A. nasza szkoła przystąpiła do jesiennej promocji punktowej. (kto w terminie do 31.11.2007r. oddał 75 kg. zużytych baterii otrzymywał dodatkowo 25 punktów). Zebraliśmy 85 kg i zbieramy dalej. Na koniec roku szkolnego zgromadzone punkty zamienimy na nagrody, które wybierzemy nowego katalogu nagród na stronie internetowej. W szkolnej zbiórce baterii wyróżniły się klasy:

W kategorii I – III najlepsza okazała się klasa III b – 27,8 kg; II miejsce – III a 23,2 kg.; III miejsce – II a 5,4 kg.

W kategorii klas IV – VI I miejsce zajęła VI a 11,5 kg; II miejsce – IV a 11 kg. III miejsce V a 8,3 kg.