II Dekanalny Przegląd Inscenizacji Jasełek Bożonarodzeniowych

W dniu 5 stycznia 2008 roku w Brzeskim Centrum Kultury w Brześciu Kujawskim odbył się „II Dekanalny Przegląd Inscenizacji Jasełek Bożonarodzeniowych”. Celem Przeglądu jest podtrzymywanie tradycji, jak również pobudzenie twórczość dzieci.

Organizatorem Przeglądu jest dziekan dekanatu brzeskiego ks. prał. Ireneusz Juszczyński. W przygotowaniu Przeglądu wspomagali ks. Prałata s. Urszula Bogucka, Małgorzata Kruszczyńska i ks. Krzysztof Graczyk. Już od godz.10.00 sala widowiskowa Brzeskiego Centrum Kultury zapełniła się bardzo licznie przybyłą publicznością a zewsząd rozbrzmiewał gwar kolorowo ubranych i rozbawionych dzieci. Witając wszystkich przybyłych gości i młodych wykonawców ks. prał. Ireneusz Juszczyński, dziekan dekanatu brzeskiego przypomniał cel, jaki towarzyszy temu przeglądowi. Wskazał na rozwijanie wrażliwości na kulturę, zaangażowanie w kultywowanie tradycji, rozwijanie zdolności dzieci jak również na duchowe przeżycie misterium bożonarodzeniowego. Ks. Krzysztof Graczyk – prowadzący przegląd, przedstawił regulamin Przeglądu, który miał formę konkursową. Ocenie podlegała: interpretacja tekstu, gra aktorska, oprawa muzyczna, scenografia. Czas trwania „jasełki” wynosił 20 minut. Komisję oceniającą stanowili: Przewodnicząca Komisji - Krystyna Pawłowska, kustosz Muzeum Ziem Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz członkowie: ks. prał. Ireneusz Juszczyński, dziekan dekanatu brzeskiego, s. Jolanta Glinka ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, Marzena Pudrzyńska, nauczycielka Gimnazjum z Brześcia Kujawskiego.

W Przeglądzie wzięło udział 5 szkół z terenu dekanatu brzeskiego: Szkoła Podstawowa z Wieńca, Szkoła Podstawowa nr 1 z Brześcia Kujawskiego, Zespół Szkół nr 2 z Brześcia Kujawskiego, Szkoła Podstawowa z Kąkowej Woli, Szkoła Podstawowa z Kruszyna. Gościnnie wystąpiły dzieci przedszkolne z Przedszkola Publicznego nr1 „Kraina Bajek” z Brześcia Kujawskiego i Przedszkole, Oddział w Guźlinie.

Jako pierwsi na scenie pojawili się młodzi aktorzy ze Szkoły Podstawowej z Wieńca z przedstawieniem „Boże Narodzenie” w opracowaniu – s. Kamili Kalinowskiej i p. Gabrieli Drożdżewskiej a później już w kolejności: grupa jasełkowa ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Brześcia Kujawskiego pod opieką p. Izy Paczkowskiej-Mendasik i p. Beaty Stawskiej -Kostrzak z przedstawieniem „Droga do Betlejem”, grupa jasełkowa z Zespołu Szkół nr 2 z Brześcia Kujawskiego pod opieką p. Tatiany Łąckiej, Violetty Matusik i p. Ryszardy Bieś z przedstawieniem „Bóg się rodzi”, grupa jasełkowa ze Szkoły Podstawowej z Kruszyna pod opieką p. Agaty Pacholskiej i p. Małgorzaty Zawadzkiej z przedstawieniem „Dla nas On przyszedł tu”, grupa jasełkowa ze Szkoły Podstawowej z Kąkowej Woli pod opieką p. Żanety Nawrockiej z przedstawieniem „Dzwony”. Przegląd zakończyło przedstawienie jasełkowe w wykonaniu dzieci przedszkolnych z Publicznego Przedszkola nr 1 w Brześciu Kujawskim pod opieką p. Jolanty Gołębiewskiej przy współpracy p. Aleksandry Majewicz i p. Krzysztofa Chojeckiego oraz dzieci przedszkolnych z Guźlina pod opieką p. Zofii Derkowskiej i p. Ewy Wąsikowskiej.

Młodzi aktorzy w przedstawieniach jasełkowych dali wszystkim zgromadzonym przesłanie, że Chrystus rodząc się dla człowieka przemienia jego życie i to nie ważne kim się jest, ale ważne jest to czy człowiek pragnie otworzyć swoje serce na przychodzącą Miłość i podjąć drogę przemiany swego życia. Na zakończenie Przeglądu zostały ogłoszone wyniki. Pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 1 z Brześcia Kujawskiego, II miejsce Szkoła Podstawowa z Wieńca a trzecie miejsce Szkoła Podstawowa z Kąkowej Woli. Wyróżnienie otrzymali Szkoła Podstawowa z Kruszyna i Zespół Szkół nr 2 z Brześcia Kujawskiego. Poza konkursem wyróżniono najmłodszych aktorów przedszkolaków. Nagrody ufundował dziekan Dekanatu Brzeskiego ks. prał. Ireneusz Juszczyński.

Ks. Krzysztof Graczyk

Zdjęcia z występu w szkole                Zdjęcia z przeglądu