Wiadomości LIP i PCK

 

CO W PRZYRODZIE PISZCZY

 

            12 czerwca w naszej szkole odbył się apel podsumowujący działalność kół zainteresowań w roku szkolnym 2006/20007. Panie dyrektor Danuta Kuczyńska i Anita Gierszewska wręczyły nagrody  i dyplomy uczniom wyróżniającym się w  konkursach z matematyki, języka niemieckiego, języka angielskiego, przyrody i wychowania fizycznego. Podsumowano tez działalność SK PCK i SK LOP. Uroczysty apel uświetnili uczniowie klasy IV a, którzy z okazji przypadającego 5 czerwca Światowego Dnia Ochrony Środowiska  wystawili przedstawienie „Pozwólcie nam żyć”. Podsumowana też zbiórkę surowców wtórnych. Zebraliśmy 35 kg puszek aluminiowych, 800 płyt CD, DVD, 42 kg baterii, 1200 kg makulatury, ponadto 380 kg makulatury dołączyła biblioteka szkolna.

            W zbiórkach w kategorii klas I – III szczególnie wyróżniły się klasy I a oraz II a i II b, a kategorii klas IV – VI były to klasy IV a, IV b, IV c, V b, VI a.

            Klasyfikacja indywidualna w konkursie „Największy zbieracz surowców wtórnych” wyglądała następująco:

I miejsce – Dariusz Andrzejwski VI c

II miejsce – Mariusz Chrzanowski VI a

III miejsce – Karolina Rohde VI c

Wyróżnienie otrzymała Magdalena Sekretarska VI a, nagroda specjalna – za systematyczną zbiórkę makulatury, puszek aluminiowych, baterii i płyt CD, DVD została wręczona pani dyrektor Danucie  Kuczyńskiej.

            Cieszymy się, że wśród uczniów naszej szkoły z roku na rok rośnie świadomość ekologiczna. 

 

  POMOC DLA POWODZIAN

            Etiopia jest jednym z najstarszych niepodległych państw w Afryce, o bogatej historii i kulturze. Niestety ten kraj jest wciąż nękany przez susze, powodzie i klęski głodu. W Etiopii każdego wieczora miliony dzieci kładą się spać głodne. Wielu z nich nie będzie dane już się więcej obudzić.

            Wiosną 2006 Etiopię po raz kolejny dotknęła susza i przed milionami mieszkańców pojawiło się widmo straszliwego głodu. Jesienią sytuację pogorszyły długotrwałe i intensywne opady deszczu, które wywołały ogromna powódź. Wiele tysięcy ludzi zmuszonych było uciekać ze swoich domów. Dla uchodźców stworzono tymczasowe schronienia, a zapasy przygotowane przez UNICEF pozwoliły na szybkie zaopatrzenie ich w namioty, koce, wodę pitną oraz bogatą w białko i mikroelementy żywność. Jednak deszcze nie ustają, a występujące z brzegów rzeki niszczą setki następnych wiosek. Uchodźców wciąż przybywa, a zapasy koców , lekarstw, jedzenia powoli się kończą. Biuro w Etiopii wystosowało apel o wsparcie finansowe dla ofiar powodzi.

            Uczniowie naszej szkoły postanowili pomóc mieszkańcom Etiopii. 1 czerwca w Międzynarodowy Dzień Dziecka rozpoczęliśmy zbiórkę pieniędzy, dzięki którym 150 dzieci, ofiar powodzi, otrzyma pełny zestaw pierwszej pomocy składający się z lekarstw, szczepionek, środków higienicznych i opatrunkowych. Wszystkim, którzy okazali serce i bezinteresownie włączyli się do akcji serdecznie dziękujemy.

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

Inwestując w zdrowie, budujemy lepszą przyszłość

 

W myśl tegorocznego hasła Światowego Dnia Zdrowia podjęliśmy następujące działania:

a) uczniowie klas IV a, IV b ,IV c wzięli udział w konkursie „Pierwsza pomoc przedmedyczna”, wśród uczestników najlepsza wiedza wykazała się MAGALENA RADASZEWSKA  kl. IV a, która zajęła I miejsce, II miejsce uzyskała ADRIANNA CHAMRYGA Z KL. IV a, na III miejscu znalazła się KAMIL BALCERAK również klasa IV a

b) na lekcjach wychowawczych uczniowie dyskutowali na tematy: „Jak być zdrowym?”, „Zycie bez nałogów”

c)      w klasach IV został przeprowadzony quiz „Czy przestrzegam zasad higieny osobistej?” -  80% uczniów zna podstawowe zasady higieny, ale czasem brak im ochoty na ich stosowanie, dlatego jeszcze musza popracować nad ich przestrzeganiem

na lekcjach przyrody wiele uwagi poświęcono chorobom odzwierzęcym, przypominając uczniom o tym, że:

- po powrocie z podwórka należy myć ręce,

- dokładnie należy myć owoce i warzywa,

- jeśli w domu jest kot lub pies, trzeba regularnie odwiedzać weterynarza, który odrobaczy pupila,

- trzeba codziennie czyścic kuwetę kota,

- sprzątać należy odchody po psie, żeby nie zanieczyszczały gleby,

d)      zorganizowano dla uczniów spotkania z pielęgniarką szkolną – p. Barbarą Sobczak poświęcone tematom:

- pierwsza pomoc w nagłych wypadkach zagrażających życiu

- dbajmy o swój wygląd

- czystość a choroby skóry, brudnych rąk i nóg

- wpływ odżywiania na zdrowie i rozwój organizmu człowieka

- okres dojrzewania u chłopców i dziewcząt jedenastoletnich.

             W tym roku we wspólne działania włączyła się p. E. Sawińska, która przeprowadziła pogadanki na temat zagrożeń spowodowanych niewłaściwym odżywianiem i potrzebie uprawiania sportu. Uświadomiła uczniom znaczenie ruchu na świeżym powietrzu, który sprzyja rozwojowi fizycznemu, ma dobry wpływa na rozwój umysłu, rozwija sprawność myślenia, chęć działania i optymizm życiowy. Przeprowadziła też konkurs pt. „Żyj zdrowo”, który miał na celu przybliżenie uczniom zasad, których przestrzeganie ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie każdego człowieka.

            Zwyciężczynią konkursu została Sylwia Stawicka z kl. V b,  II miejsce zajął Łukasz Pałczyński – VI b, a III miejsce  - Artur Gawłowski – kl. VI c . Ponadto uczniowie w klasach oraz członkowie SK LOP na korytarzu szkolnym wykonali gazetki promujące zdrowy styl życia. Ich dziełem były tez liczne wspaniałe plakaty i  albumy. Natomiast Aneta Wilińska z kl. IV b otrzymała nagrodę za promocję zdrowego stylu życia w naszej szkole.

            Bardzo się cieszę, że coraz więcej uczniów propaguje zdrowy styl życia.

Mirosława Bordoszewska