SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ

Pod takim hasłem, już od ubiegłego roku szkolnego, wdrażamy systematycznie głośne czytanie wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim. „Miłośnicy książek” – tak nazwałyśmy dzieci, które chętnie słuchają czytanych tekstów literackich. Spotykają się dwa razy w tygodniu w świetlicy szkolnej. Głośne czytanie odbywa się przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych o godz. 7.40 . W zajęciach uczestniczą tylko osoby chętne, które mają potrzebę obcowania z książką.

W roku szkolnym 2005 – 2006 dzieci poznawały kolejne wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej z lektury „Rady nie od parady: czyli wierszyki z morałem”. W tym roku czytamy głośno opowiadania Grzegorza Kasdepke z książki pt. „Bon czy ton: savoir – vivre dla dzieci”

Główne cele tej akcji to rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, promocja książki, rozwijanie zdolności uważnego słuchania a w rezultacie osiągnięcie umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Aby uatrakcyjnić nasze spotkania każdy uczestnik dostaje w prezencie zeszyt – dzienniczek lektur. Powrót do takiej formy zapisywania nazwiska autora, tytułu książki, myśli przewodniej, morału a nawet wykonanie ilustracji, uznałyśmy za trafny sposób ćwiczenia pamięci wzrokowej, rozwijania wrażliwości estetycznej, wyrażania środkami plastycznymi myśli, emocji zawartych w tekście.

Zaprezentowana forma pracy z dziećmi daje dużo satysfakcji. Odczuwa się poprawę relacji na płaszczyźnie uczeń – nauczyciel. Dokonuje się integracja dzieci młodszych i starszych, nawiązuje współpraca w grupie „Miłośników książki”. Następuje wzbogacenie słownictwa, rozwój pamięci i wyobraźni.

Nasze „Spotkania z książką” to także wyraz poparcia dla ogólnopolskiej kampanii CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.

Elżbieta Izydorkiewicz i Małgorzata Domagalska