Z tej okazji uczniowie „Jedynki” udekorowali drzwi swoich sal wychowawczych. Wszystkie były ciekawe i kolorowe. Zwyciężyła jednak klasa 4c (sala nr4). Na wyróżnienie zasłużyły drzwi klas: 8b, 7b oraz 6c. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym klasom. Nagrody zostaną przyznane w czwartek 16 marca 🙂 Organizatorzy: p. Monika Pajor oraz p. Beata Michalak.

Liczba Pi – Ludolfina, jest naprawdę niesamowitą liczbą. Poniżej przedstawimy kilkanaście ciekawostek:

 • Co roku 14 marca obchodzone jest święto liczby Pi. Tego samego dnia urodził się Albert Einstein. Pierwszy raz święto to było obchodzone w 1988 roku. Święto jest hucznie obchodzone w Ameryce, w Polsce z roku na rok również zyskuje na popularności.
 • Symbol liczby Pi został pierwszy raz użyty w 1706 roku. 
 • Nazwa liczby Pi nie pochodzi od imienia (jak wiele osób myśli) Pitagorasa, a od greckiego słowa, które oznacza obwód (perimetron).
 • W starożytności liczba Pi była stosowana przy rolnictwie i budownictwie.
 • Informacje o liczbie Pi znajdziemy również w Biblii w Starym Testamencie.
 • W pierwszych stu milionach liczb po przecinku liczby Pi mamy niemal 75% prawdopodobieństwa, że znajdziemy tam datę swojego urodzenia w formacie – dzień/miesiąc/rok.
 • Istnieje również prawdopodobieństwo, że gdy przejrzymy pierwsze 2 miliardy cyfr po przecinku liczby Pi znajdziemy tam swój numer telefonu.
 • Liczba Pi jest wykorzystywana w książkach, serialach i filmach np. w jednym z odcinków Star Treka komputer ma za zadanie podać ostatnią cyfrę po przecinku liczby Pi – jak wiemy ta liczba jest nieskończona.
 • Jeżeli podzielimy obwód Cheopsa przez jego podwójną wysokość otrzymamy liczbę Pi w rozwinięciu do czterech miejsc po przecinku.
 • W rozwinięciu liczby Pi zero znajduje się dopiero na 32 miejscu.
 • Nigdy nie obliczymy dokładnie obwodu i obszaru okręgu, ponieważ nie znamy całej liczby Pi, a jak wiemy ta liczba jest nieskończona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *