Dzień Patrona Szkoły

Historia jest nauczycielką życia, a zarazem naszą narodową spuścizną. Powyższe stwierdzenie uświadamia, jak istotną rolę spełnia powrót do przeszłości narodu. Przenieśmy się do czternastego wieku, w czasy króla Władysława Łokietka, gdyż w tym okresie przebywał w Brześciu Kujawskim. Dziś, w XXI wieku oddajemy mu hołd. 27 września 2013 roku z pewnością na długo zapisze się w pamięci społeczności SP nr 1 w Brześciu Kujawskim. Właśnie w tym dniu odbyły się obchody patrona naszej szkoły – króla Władysława Łokietka. Uroczysta akademia przygotowana została przez klasę Va pod kierunkiem wychowawcy p. J. Dulskiej. Gośćmi zaproszonymi byli Proboszcz Parafii Brześć Kujawski ks. Ireneusz Juszczyński i przedstawiciel władz miasta p. Paweł Małas. Uczniowie ubrani w przepiękne stroje przypomnieli zgromadzonym najważniejsze wydarzenia związane z życiem i działalnością bohatera tej szczególnej uroczystości. Następnie zaprezentowali etymologię imienia Władysław. Uwagę zwracała historyczna sceneria. W czasie spotkania rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wiersz związany z tematyką obchodów oraz list napisany do władcy. Najmłodsi uczniowie placówki namalowali portrety Łokietka i również skierowali do niego list. Konkurs na pracę pisemną ogłoszony został  na początku września przez Samorząd Uczniowski, którego głównymi pomysłodawcami i koordynatorami były Panie Elżbieta Izydorkiewicz i Małgorzata Domagalska. Podczas spotkania prezentowano najlepsze prace. Dyrekcja szkoły wręczała dyplomy pamiątkowe, nagrody i wyróżnienia. Wśród najlepszych znaleźli się:
Kategoria wiersz (klasy 4-6)

I miejsce-  Dominika Stawicka i Kamil Kaczorowski z klasy IV b
II miejsce - Adrian Tryniszeski z IV b
III miejsce – Katarzyna Nitkowska – IV a

Kategoria list (klasy 4-6)
I miejsce zajęła Aleksandra Rzadkowolska z klasy V c
II miejsce przypadło Michałowi Kamińskiemu z V c
III miejsce – uczniowie z klasy IV a
Kategoria list ( klasy 1-3)
Otylia Pawłowska – II a
Justyna Henke- II a
Agnieszka Kottas – II a
Barbara Bielicka – II a

Następnie społeczność szkolna wzięła udział w Mszy Świętej, odprawionej przez Proboszcza Parafii Brześć Kujawski Prałata ks. Ireneusza Juszczyńskiego. Po powrocie do szkoły uczniowie przebrani w stroje z epoki średniowiecza degustowali kujawskie jadło oraz bawili się w rytmach muzyki. Na stołach nie mogło zabraknąć chleba ze smalcem i ciasta drożdżowego. Podczas spotkań z wychowawcami uczniowie klas IV – VI oglądali prezentacje multimedialne i uczestniczyli w quizach o królu i Brześciu Kujawskim.
Obchody Dnia Patrona w naszej szkole okazały się niezwykłą lekcją historii.

Komentowanie niedostępne