W okresie od 19.02. – 31.03.2016r. terapeuta Pani Ewa Kosowska oraz Pani Paulina Zglińska - Maklakiewicz zaprosiły uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim do współpracy w ramach projektu ŚLADAMI 4 ŁAP, CZYLI DOGOTERAPIA METODA WSPOMAGANIA DZIECI. Zajęciami terapeutycznymi zostały

objęte dzieci z:

• niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym – 4,
  • niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim – 1,
    niepełnosprawnością ruchową i intelektualną w stopniu lekkim – 1,
    niepełnosprawnością ruchową i intelektualną w stopniu umiarkowanym – 1.

Terapia ta składała się z systemu ćwiczeń i zadań, oraz zabaw do wykonania z udziałem psa, które wspomagały proces rehabilitacji ruchowej i umysłowej w różnych sferach funkcjonowania dzieci niepełnosprawnych.
Pies – Tola – był ogromnym motywatorem do podjęcia wielu działań. Rozluźnione,
w bezstresowej aktywności, zapominały o swoich problemach i dysfunkcjach. Dzieci podejmowały różnego typu zabawy i ćwiczenia w asyście psa, rozwijały i usprawniały funkcje percepcyjne, werbalne i motoryczne. Ćwiczyły mięśnie całego ciała, koordynację wzrokowo-ruchową, orientację przestrzenną, równowagę. Zajęcia dały również możliwość stymulowania zmysłów.
W czasie współpracy Pani Ewa Kosowska dała się poznać, jako osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje merytoryczne, odpowiedzialna, obdarzona dużą dozą kreatywności. Ponadto jest osobą respektującą nawet najmniejsze oczekiwania dzieci i rodziców. Zajęcia były interesujące i zawsze perfekcyjnie przygotowane.
Wybór odpowiednich zadań dla dziecka i psa, dostosowanie pomocy dydaktycznych
do specjalnych potrzeb dzieci oraz wysoka kultura i takt terapeuty świadczą o rzetelności
i profesjonalizmie Pani Ewy Kosowskiej i Pani Pauliny Zglińskiej - Maklakiewicz.
Zarówno przekazywanie wiedzy w sposób przystępny i atrakcyjny, jak i zajęcia terapeutyczne przebiegające w przyjaznej, serdecznej atmosferze wpłynęły na bardzo pozytywną ocenę terapii przez dzieci i ich rodziców. Dyrekcja, uczniowie klasy specjalnej oraz ich rodzice są pod wielkim wrażeniem zaangażowania, entuzjazmu, profesjonalizmu
i pozytywnej energii przesłanej im przez Panią Ewę i Panią Paulinę. Jesteśmy zachwyceni przebiegiem terapii, bardzo serdecznie dziękujemy za przeprowadzone zajęcia i mamy nadzieję na kolejne spotkania.