A A A

17 listopada w słoneczne sobotnie przedpołudnie mieszkańcy Brześcia Kujawskiego mieli okazję uczestniczyć w zapowiadanym spacerze edukacyjnym, którego głównym celem było zapoznanie uczestników z historią brzeskich Żydów.

W roli miejskich przewodników wystąpili uczniowie kl. III a oddziału gimnazjalnego ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wł. Łokietka, którzy realizują ogólnopolski program edukacyjny SZKOŁA DIALOGU. Na miejscu zbiórki pojawiła się spora grupa zainteresowanych tematyką wycieczkowiczów, wśród których nie zabrakło ważnych osobistości Brześcia – Burmistrza Miasta p. Tomasza Chymkowskiego, proboszcza miejscowej parafii – ks. Prałata Ireneusza Juszczyńskiego oraz dyrekcji i nauczycieli brzeskiej Jedynki.

Młodzi przewodnicy oprowadzili uczestników szlakiem mniejszości żydowskiej, zamieszkującej dawniej nasze miasteczko, opowiadając o miejscach i budynkach, związanych z dziedzictwem żydowskim i kulturą żydowską, które w większości nie przetrwały do naszych czasów. Mieszkańcy mieli sposobność dowiedzieć się m.in., gdzie ulokowana była dawna Dzielnica Żydowska, w którym miejscu w Brześciu znajdowała się Synagoga – żydowski dom modlitwy czy rytualna łaźnia zwana mykwą, cmentarz żydowski a także posłuchać o nauce w szkole zwanej chederem. Przygotowana przez uczniów prezentacja zdjęć i pamiątek niewątpliwie pomogła współczesnym spacerowiczom zwizualizować przedwojenny Brześć. Młodzież podzieliła się również przechowywanymi w pamięci ciekawymi rodzinnymi opowieściami, których bohaterami byli żydowscy mieszkańcy miasteczka. Opowieści przewodników urozmaicały liczne zagadki, za których rozwiązanie hojnie nagradzali zwycięzców gadżetami promującymi Brześć a ufundowanymi przez Urząd Miasta.

Organizatorzy dzięki wsparciu Dyrekcji brzeskiej Jedynki i szkolnej Radzie Rodziców zadbali także o mały poczęstunek, podczas którego można było degustować słodkie przysmaki - być może nie przez wszystkich kojarzone z kuchnią żydowską- jak daktyle, maca czy znakomita chałka pochodząca z wypieków miejscowego cukiernika p. Chałasa. Natomiast dzięki życzliwości właściciela sklepu „Rydz” mogliśmy rozgrzać się w plenerze gorącą herbatą i kawą.

Mamy nadzieję, że wspólnie odbyta podróż w czasie pomogła przybliżyć brześcianom i przybyłym gościom życie tych, których świat po 1 września 1939 roku uległ zagładzie. Żywe dyskusje uczestników w trakcie trwania wycieczki dowodzą, że temat mniejszości żydowskiej zamieszkującej niegdyś Brześć wzbudził duże zainteresowanie. Za wszelkie uwagi i nowe informacje od spacerowiczów bardzo dziękujemy. Również pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu- w tym Brzeskiej Informacji Turystycznej. Specjalne ukłony składamy trenerkom z warszawskiej Fundacji Forum Dialogu – p. Ewelinie Bartosik oraz p. Barbarze Rostek, które podczas czterodniowych warsztatów w październiku i listopadzie przygotowywały młodzież do sobotniego wydarzenia.

Aldona Waszak – opiekun grupy projektowej.

comments

Dodaj komentarz

Pisanie komentarzy oznacza akceptację regulaminu.


Kod antyspamowy
Odśwież

Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Władysława Łokietka
ul. Królewska 21, 87-880 Brześć Kujawski
tel./fax 54 252 15 26
e-mail: sp1@brzesckujawski.pl
www: http://sp1.brzesckujawski.pl

Copyright © 2009-2016. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim. Designed by BSK

Joomla Templates by Joomla-Monster.com