Na przełomie lat 2019/2020 cały świat obiegła tragiczna wiadomość, że kontynent australijski niszczą pożary, które mają niespotykaną dotąd skalę. W płomieniach zginęło ponad miliard zwierząt, w tym koale, kangury, wombaty i wiele innych.

Nasza szkoła włączyła się do ogólnoświatowej akcji pomocy. W styczniu została przeprowadzona charytatywna zbiórka pieniędzy, z której cały dochód został przeznaczony na ratowanie zwierząt w płonącej Australii.
Inicjatorami byli uczniowie klasy VIIb wraz z p. Iwoną Drzewiecką, nauczycielem geografii oraz wychowawczynią. Do akcji włączyła się cała szkoła. Zbiórkę poprzedziło rozwieszenie plakatów informujących o akcji. Ukazywały one rozmiar tragedii, która dotknęła bezbronne zwierzęta i zachęcały do okazania choćby symbolicznej pomocy.

Na podkreślenie i szczególne wyróżnienie zasługuje zaangażowanie uczennic: Zuzanny Czajkowskiej, Wiktorii Marciniak, Gabrieli Pniewskiej, Kseni Kwiatkowskiej oraz Kai Skibińskiej, które przygotowały i przeprowadziły zbiórkę do puszek na terenie szkoły. One także zorganizowały kawiarenkę z ciastami upieczonymi przez rodziców uczniów klasy VIIb, z której dochód zasilił konto akcji. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś pysznego, a przy okazji wesprzeć szczytny cel. Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.

W ostatnim dniu podsumowującym akcję uczniowie na korytarzu szkolnym mieli okazję obejrzeć prezentację przygotowaną przez Alana Wielichnowskiego, w której zostały pokazane najbardziej przejmujące obrazy płonącej Australii, cierpienie zwierząt oraz różne sposoby pomagania im. Pokaz nie tylko wywołał wiele emocji i wzruszeń, ale przede wszystkim uświadomił jak bezbronna jest przyroda wobec nieprzemyślanych działań człowieka oraz jak bardzo los świata zależy od każdego z nas.

W pomoc Australii włączył się także Samorząd Uczniowski. Opiekunowie: p. D. Piwczyńska – Leśnik, p. J. Śmieszny i p. J. Dulska zorganizowali dyskotekę dla uczniów, z której cały dochód został przekazany na rzecz naszej zbiórki.

Dochód ze zbiórki do puszek, kawiarenki, dyskoteki przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Na ręce przedstawicieli Rady Rodziców przekazaliśmy 2 272,14 złotych. Następnie cała kwota została wpłacona na konto fundacji „Ratujemy zwierzaki”.

Do sprawnego przebiegu akcji i wspaniałych jej rezultatów przyczyniła się cała społeczność szkolna. Szczególne podziękowania należą się wszystkim, którym nie jest obojętny los potrzebujących i cierpiących: uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły, rodzicom.

Pamiętajmy! Pomagając potrzebującym, nie zmienimy całego świata, ale możemy zmienić czyjś świat!

Za dobre serce, które pochyla się nad potrzebującymi pomocy, za wrażliwą duszę, która przynagla do czynienia dobra oraz za bezinteresowną pomoc i życzliwość – dziękujemy!!!

Uczniowie klasy VIIb wraz z wychowawczynią i p. I. Drzewiecką