Niech wyrosną z Was tacy,
którzy do gwiazd wzlecieć zapragną.
J. Korczak

Pod takim hasłem 14 października 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych. Tego dnia 36 uczniów zdało swój pierwszy egzamin i zostało włączonych w szkolną społeczność. Do uroczystości ślubowania uczniowie przygotowywali się pod czujnym okiem wychowawczyń – pani M. Pawłowskiej i pani J. Wasierzyńskiej.

Uczyli się piosenek, wierszy, poznawali prawa i obowiązki. Przed pasowaniem pani dyrektor Danuta Kuczyńska życzyła pierwszoklasistom wytrwałości w pracy oraz tego, by lata spędzone w murach naszej szkoły były czasem pełnym radości, wspólnej zabawy i nauki, która stanie się kluczem do sukcesów w przyszłości – tych szkolnych i prywatnych!

Najważniejszym punktem całej uroczystości było złożenie przez uczniów przysięgi. W niezwykle podniosłej atmosferze ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie pani dyrektor oraz pani wicedyrektor dokonały za pomocą symbolicznego miecza pasowania na ucznia. Ten symboliczny gest oznaczał, że dzieci zostają włączone do społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim. Na zakończenie uroczystości klasa IIIb pod czujnym okiem pani Karoliny Sawickiej przedstawiła krótki montaż słowno-muzyczny skierowany do nauczycieli z okazji święta Dnia Edukacji Narodowej. Za organizację ceremonii ślubowania odpowiedzialna była pani Lidia Kania – opiekun Samorządu Uczniowskiego klas IV-VI.