8 listopada uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w uroczystości z okazji setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Program artystyczny został przygotowany przez uczniów klasy VIa i VI b pod opieką wychowawczyń - p. J. Dulskiej i p. B Stawskiej - Kostrzak.

Motywy patriotyczne przybliżyła uczniom zainscenizowana lekcja historii, podczas której przywołano trzy rozbiory Polski, walki powstańcze, utworzenie Legionów Polskich we Włoszech oraz oddanie władzy w ręce Józefa Piłsudskiego. Łucja Wrzesińska wcieliła się w rolę Ojczyzny, która mądrze prowadziła ucznia, Filipa Biesiadzińskiego, po drogach utraty i późniejszego odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. po 123 latach niewoli. Wyraźnie ukazała też, w jaki sposób na arenie międzynarodowej powstały warunki, by Polska mogła odzyskać swą suwerenność. Szkolni artyści wspominali również wielkich Polaków takich jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Jan Henryk Dąbrowski, Józef Wybicki czy Marszałek Józef Piłsudski, którzy na zawsze zapisali się w pamięci narodu jako ci, dzięki którym dziś możemy uczyć się i mieszkać w wolnym kraju. Ta dialogowana lekcja historii przeplatana była piosenkami patriotycznymi: „Legiony…”, „Piechota…” czy „Pierwsza Kadrowa”, które śpiewała cała szkoła.

Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Danuta Kuczyńska przypomniała o konieczności odniesienia treści patriotycznych do współczesności oraz ich aktualności dla młodego pokolenia.