Na przestrzeni wieków rzesze naszych rodaków przelewały krew za Ojczyznę, ruszając do boju z pieśnią na ustach. My młodzi Polacy i uczniowie polskich szkół żyjący w wolnym kraju celebrujemy nasz patriotyzm poprzez śpiew, kultywowanie tradycji i historii naszego narodu oraz żywą pamięć o tych, którzy oddali najcenniejszy skarb – życie - w obronie wolności.

9 listopada br. społeczność brzeskiej „Jedynki” włączyła się do akcji „Rekord dla Niepodległej” i zorganizowała spotkanie, w czasie którego uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wspólnie odśpiewali cztery zwrotki hymnu.

O godzinie 11.11 na sali gimnastycznej rozbrzmiał znany wszystkim Polakom dźwięk „Mazurka Dąbrowskiego”. Wychowankowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim kolejny raz udowodnili, że „Wolność” i „Niepodległość”, to dla nich cenne wartości, które należy pielęgnować i okazywać im należny szacunek.
Dyrekcja, nauczyciele i rodzice mogą być dumni z tego, że podejmowane w ostatnim czasie inicjatywy związane z uczczeniem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zaowocowały wzorową postawą u wszystkich uczniów naszej szkoły.

Chwile wspólnego śpiewania pozostaną w pamięci jako wzruszające i podniosłe zdarzenie. Każdy czuł się tego dnia dumny z przynależności do wspaniałej polskiej rodziny.