Kapsuła czasu to pojemnik lub miejsce, w którym umieszcza się różne przedmioty bądź informacje przeznaczone dla przyszłych pokoleń. Kapsuły czasu zwykle tworzy się i ukrywa podczas ważnych wydarzeń.
Czyż może być ważniejsze wydarzenie

w życiu każdego Polaka, jak odzyskanie niepodległości? Stąd zrodził się projekt Brzeskiej Kapsuły Czasu, z inicjatywy dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Łokietka W Brześciu Kujawskim, wydziału spraw obywatelskich i promocji Urzędu Miasta Brześć Kujawski oraz punktu informacji turystycznej i Brzeskiego Centrum Kultury. Zwróciliśmy się do mieszkańców Brześcia Kujawskiego o napisanie listu do przyszłych pokoleń brześcian, szczególnie zaś najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Udział w projekcie Brzeska Kapsuła Czasu miał charakter konkursu. Polegał na napisaniu listu do swojego rówieśnika z przyszłości, który dotyczyć będzie jednego z następujących tematów:

• Jak spędza czas wolny
  • Co chciałby robić, gdy dorośnie
  • Jak dziś wygląda Brześć Kujawski
  • Jak chciałby, żeby Brześć Kujawski wyglądał za 50 lat
  • Co znaczy dzisiaj niepodległość

Każda ze szkół przekazała na ręce organizatorów 5 prac, wybranych spośród wszystkich zgłoszonych do udziału w projekcie (o wyborze prac zadecydowali nauczyciele uczący języka polskiego w porozumieniu z dyrekcją szkoły). Mieszkańcy gminy przekazali prace na ręce Sołtysa. Mieszkańcy Brześcia Kujawskiego przekazali prace bezpośrednio do Urzędu Miejskiego. Wybrane prace zostały umieszczone w Brzeskiej Kapsule Czasu, która znalazła swe miejsce na placu Władysława Łokietka, na okres 50 lat, do dnia 11.11.2068 roku.

11 listopada 2018 r., podczas gminnych uroczystości uczczenia setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości, zostały umieszczone w kapsule listy napisane przez 5 uczniów z każdej ze szkół podstawowych, z naszej gminy. Są to listy następujących osób:

• Lena Sobieraj, Przemysław Kaczmarek, Gabriela Wojtyra, Tobiasz Kraczkowski, Jakub Kwaśniak – Szkoła Podstawowa nr 1 w Brześciu Kujawskim
  • Hubert Jankowski, Julia Barańska, Jakub Pawłowski, Adrian Klimczak, Patrycja Waćkowska- Zespół Szkół nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Brześciu Kujawskim
  • Hubert Gniewecki, Gabriela Zielińska, Łucja Kaczalska, Zuzanna Reznerowicz, Paulina Kmieć - Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Wieńcu
  • Weronika Żywiczka, Wiktora Komorowska, Aleksandra Koss, Dorian Pietraszewski, Julia Cichocka - Szkoła Podstawowa im. LJ Kronenberga w Brzeziu oraz Tomasz Piekarski i Gabriel Wojciechowski.

Osobom tym zostały wręczone przez p. dyrektor BCK Agatę Kubajkę, certyfikaty za udział w projekcie.

W kapsule została umieszczona również preambuła następującej treści: „My mieszkańcy Brześcia Kujawskiego, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dla uczczenia tej podniosłej chwili, umieszczamy w kapsule czasu osobiste refleksje na temat życia i pracy w ojczyźnie i naszym mieście. Zawieramy w nich swoje marzenia i postulaty związane z kierunkami rozwoju Polski, Brześcia Kujawskiego, zadajemy pytania, co można byłoby zrobić aby życie Polaków uczynić lepszym, piękniejszym i bardziej szlachetnym. Liczymy, że za 50 lat, kiedy kapsuła zostanie otwarta, kolejne pokolenie Brześcian zapozna się z naszymi listami, odkryje nasze marzenia, porówna znany sobie Brześć Kujawski z tym z roku 2018.”

Następnie panie dyrektor brzeskich placówek oświatowych wraz z panią dyrektor BCK umieściły listy w Brzeskiej Kapsule Czasu.

Warto zaznaczyć, że kapsuła została skonstruowana tak, aby przetrwać siłę czasu wielu stuleci. Wykonana jest ze stali nierdzewnej o grubości 2 mm (tuba) oraz 6mm (dekle), która wytrzyma 200 lat oraz ciśnienie 100 Mpa. Posiada uszczelki na deklach, które nie pozwolą dostać się do środka wilgoci.
Kolejnym punktem uroczystości było zamknięcie kapsuły. Dokonali tego Burmistrz Brześcia Kujawskiego pan Wojciech Zawidzki oraz Burmistrz - elekt pan Tomasz Chymkowski.

Kapsułę w ziemi umieściły dziewczęta z pocztu sztandarowego SP 1.

W dniu 18.11.2018 r. o godzinie 16.00 w BCK zostanie otwarta wystawa listów, które zostały umieszczone w kapsule czasu Serdecznie zapraszamy mieszkańców Brześcia Kujawskiego, a w szczególności uczniów, których prace w tej kapsule się znalazły. Podczas wystawy zostaną wręczone nagrody dla uczestników konkursu.

Na kapsule została umieszczona przez panów burmistrzów pamiątkowa płyta z napisem- Brzeska Kapsuła Czasu 11.11.2018, otworzyć w 2068 roku.