W tym roku w naszej szkole rozpoczęły się zajęcia dogoterapii. Już od początku października zaczęła nas odwiedzać Pani Aneta Domżał-certyfikowany dogoterapeuta oraz pedagog wraz z certyfikowanym Ramzesem - psem rasy Labrador Retriever. Zajęcia wspierają zarówno terapię jak i edukację,

motywują uczniów do pracy i rozwijania nowych umiejętności. Taka forma zajęć skierowana jest dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, potrzebie kształcenia specjalnego oraz dla dzieci ze specyficznymi potrzebami, miedzy innymi dla dzieci lękliwych, nieśmiałych, z trudnościami w nauce i trudnościami emocjonalnymi.
Celem dogoterapii jest przede wszystkim wspomaganie procesu rehabilitacji ruchowej i umysłowej w różnych sferach funkcjonowania. Obecność psa rozluźnia uczniów i pozwala w bezstresowej, przyjemnej aktywności zapomnieć o problemach i dysfunkcjach. Głaskanie i przytulanie się do czworonoga sprzyja rozluźnieniu mięśni i zrelaksowaniu się. Kontakt z psem pomaga w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, a także w wyciszeniu zachowań agresywnych. Dzieci podejmując różnego rodzaju zabawy i ćwiczenia w asyście psa, rozwijają funkcje poznawcze, równowagę, myślenie przyczynowo – skutkowe, a także koordynację wzrokowo – ruchową. Wykonując zadania uczą się prostych elementów tresury, wzmacniając poczucie własnej wartości, kształtujących nawyki higieniczne związane z kontaktem z psem, a co najważniejsze rozwijają funkcję opiekuńczą oraz odpowiedzialność za zwierzę. Sierść naszego przyjaciela oraz ślina zmniejsza nadwrażliwość na bodźce dotykowe,a także działają na wszystkie pozostałe zmysły. Na każdych zajęciach usprawniamy koncentrację i trenujemy umiejętności społeczne czekając na swoją kolej, dzieląc się zabawą z innymi oraz współpracując. Uczniowie są bardzo zadowoleni, a dopiero poznajemy Panią Anetę. Nasza terapeutka ma dla nas wiele niespodzianek, jedną z nich jest zapowiadana obecność na zajęciach mniejszego pieska- Żaka. Ten psi terapeuta jest Pudlem rasy średniej, ale serce i cierpliwość ma tak wielką jak Ramzes! Nie możemy się doczekać!