A A A

Pochodzenie, pierwsze lata życia


Władysław Łokietek urodził się ok. 1260 r. na Kujawach jako syn liczącego wówczas około 50 lat księcia Kazimierza władającego od 1233 r. Kujawami, a od 1247 r. również ziemią łęczycką i sieradzką. Matką Łokietka była trzecia i ostatnia żona ks. Kazimierza - Eufrozyna, trzydziestoletnia wówczas córka ks. śląskiego, również Kazimierza władającego ziemiami opolską i raciborską.


O dzieciństwie i latach młodzieńczych Wł. Łokietka - wiadomo niewiele. Gdy miał siedem lat, zmarł jego ojciec, a wychowaniem synów zajmowała się energiczna księżna Eufrozyna. Młody Władysław zaprawiał się od dzieciństwa w sztuce rycerskiej i uczył się władania bronią. Można także powiedzieć, że był zręczny i odważny. Miał od małego dziecka wojownicze usposobienie i ambicje wybicia się ponad innych książąt.
Władysław Łokietek - wnuk Konrada Mazowieckiego z racji niskiego wzrostu nazywany był przez współczesnych Łokciem lub Łokietkiem i z tym przydomkiem przeszedł do historii.

 

Dodaj komentarz

Pisanie komentarzy oznacza akceptację regulaminu.


Kod antyspamowy
Odśwież

Strona wykorzystuje pliki cookies i podobnych technologii, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Polityka Prywatności