11 czerwca podsumowaliśmy udział naszej szkoły w Projekcie Edukacyjnym „BohaterON – Włącz Historię!”. Jest to projekt o tematyce historycznej. Uczestniczyliśmy w nim od września 2017 roku. Jego celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, docenienie ich poświęcenia i odwagi. Projekt łączy pokolenia. Pozwala młodym ludziom na zastanowienie się, przed jakimi wyborami 74 lata temu stawali ich rówieśnicy. Patronat honorowy nad Projektem objął Minister Edukacji Narodowej i Instytut Pamięci Narodowej.

W ramach udziału w „BohaterON – Włącz Historię!” w październiku 2017 roku zorganizowaliśmy akcję, której celem było własnoręczne wykonanie przez uczniów kartek pocztowych z podziękowaniami lub życzeniami dla powstańców warszawskich. Nasi uczniowie wykonali 477 takich kartek.
W listopadzie 2017 roku zorganizowaliśmy Konkurs Plastyczny pod hasłem „POKAŻ, ŻE PAMIĘTASZ!” na plakat patriotyczny upamiętniający uczestników Powstania Warszawskiego. Laureatami Konkursu zostali: Julia Pińska, Monika Ćwiklińska i Joanna Podlewska z klasy IVD, Tomasz Żurański i Adrian Gołębiewski z VA, Gabriela Lewak z VB, Izabela Wawrzyniak z VIIC oraz Magdalena Gawrysiak, Martyna Katolik i Hubert Gorzycki z klasy IIA gimnazjum.
W styczniu 2018 roku ogłosiliśmy konkurs pod hasłem „Myśleli o Tobie umierając, pamiętaj o nich żyjąc!” na najciekawszą prezentację multimedialną upamiętniającą Powstańców Warszawskich. I miejsce zdobył Szymon Balcerak z klasy IVC, a II – Maja Sudomir z VC.

W marcu nasi uczniowie mieli szansę zaprezentować swój talent literacki w Konkursie Literackim pod hasłem „Pamiętamy i będziemy pamiętać!” na najpiękniejszy i najbardziej wzruszający list do powstańca warszawskiego. Listy uczniowie napisali do konkretnych osób i zostały one wysłane na adres biura projektu. Laureatami Konkursu zostali: Antonina Kubajka, Mateusz Ochmański, Wiktor Woźniak i Tomasz Tomczak z klasy IVB, Julia Jankowska, Szymon Balcerak i Jakub Gołębiewski z IVC, Monika Ćwiklińska, Julia Pińska, Joanna Podlewska, Julia Walo, Agata Żurańska i Łukasz Danielewski z IVD, Barbara Bielicka i Agata Sak z VIB, Przemysław Kaczmarek z VIIA, Karolina Balcerak, Aleksandra Podlewska i Izabela Wawrzyniak z VIIC.

10 maja w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Historyczny „Powstanie Warszawskie 1944. 63 dni chwały”. Wzięli w nim udział uczniowie klas VI i VII oraz oddziałów gimnazjalnych z terenu miasta i gminy Brześć Kujawski. Patronat nad konkursem objął Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Pani Edyta Cisewska. I miejsce zajęły Julia Barańska z Zespołu Szkół Nr2, Karolina Gralak i Zuzanna Suwalska z SP Nr1. II miejsce zdobył Sylwester Woźniak (SP Nr1), a III – Zofia Latkowska (SP Nr1).

Sponsorami nagród dla laureatów wspomnianych konkursów byli: Instytut Pamięci Narodowej, Biblioteka Publiczna oraz Urząd Miejski w Brześciu Kujawskim.
W uroczystym podsumowaniu Projektu udział wzięli goście: Pani Patrycja Rakowska – pracownik Biblioteki Publicznej i Pani Katarzyna Gorzycka – przewodnicząca Rady Rodziców oraz dyrektor SP Nr1 Pani Danuta Kuczyńska i wicedyrektorzy – Pani Anita Gierszewska i Pani Sylwia Nycz.