Brzeska Jedynka zakwalifikowała się do udziału w jesiennej edycji programu edukacyjnego Szkoła Dialogu prowadzonego przez Fundację Forum Dialogu z siedzibą w Warszawie oraz realizowanego w ramach projektu uczniowskiego.
Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie historii przedwojennej społeczności żydowskiej w swojej miejscowości.
Warsztaty Szkoły Dialogu to cykl 4 czterogodzinnych spotkań, które realizuje para wykwalifikowanych edukatorów Fundacji. W ramach warsztatów prowadzonych przez trenerów uczniowie zdobywają wiedzę dotyczącą kultury żydowskiej, jak i umiejętności potrzebne przy realizacji Projektu: uczą się planować działania, wybierają liderów grupy, rozdzielają zadania, zdobywają narzędzia i wiedzę, które pozwolą im na samodzielne stworzenie wycieczki, związanej z dziedzictwem żydowskim w Brześciu Kujawskim.
Grupę warsztatową stanowi skład klasy III a oddziału gimnazjalnego, którego opiekunem jest nauczyciel języka polskiego – Aldona Waszak. Za uczestnikami blok dwudniowych intensywnych szkoleń, gdzie pod okiem pań trenerek- Barbary Rostek oraz Eweliny Bartosik uczniowie w zespołach m.in. tworzyli makiety przedwojennego Brześcia, przygotowywali plakaty- zaproszenia na wybrane święta żydowskie, poznali przejmującą historię polskiej Żydówki Malki z Radomia, ocalonej z piekła Holokaustu, a także wykonywali Rzeźby Różnorodności będące wypadkową wielu inwencji twórczych. Poszczególnym działaniom towarzyszyła dobra energia, atmosfera radości, spora dawka śmiechu, duma z wykonanych zadań, ale i także bolesne ukłucie w sercach. Z całą pewnością był to czas ubogacający pod każdym względem. W oczekiwaniu na kolejny blok warsztatowy w listopadzie uczniowie mają do wykonania konkretne zadanie projektowe – przygotowanie się do próbnej wycieczki po miejscach związanych z lokalną społecznością żydowską. Trzymajmy zatem kciuki za powodzenie tego zadania, o którego efektach na pewno będziemy informować.