W dniach 07.11.-08.11.2018r. naszą szkołę ponownie odwiedziły trenerki z Fundacji Forum Dialogu, aby poprowadzić z młodzieżą gimnazjalną ostatnie w 4-dniowym cyklu warsztaty, w ramach realizowanego programu edukacyjnego „Szkoła Dialogu”. Przypomnijmy, że w projekcie biorą udział uczniowie klasy

III a gimnazjum, których wspiera nauczyciel – opiekun projektu Aldona Waszak.

Podczas miesięcznej przerwy między warsztatami uczniowie przygotowywali się do tzw. „wycieczki próbnej” po miejscach związanych z dziedzictwem żydowskim i kulturą żydowską w Brześciu Kujawskim. Grupa zbierała informacje na temat lokalnego dziedzictwa żydowskiego, zaplanowała trasę wycieczki, korzystając z różnorodnych źródeł: lokalnych monografii, dokumentów dostępnych w archiwach oraz instytucjach publicznych, punktu turystycznego, Internetu a także z wywiadów ze starszymi członkami lokalnej społeczności. Efekty swoich działań trzecioklasiści zaprezentowali po raz pierwszy podczas III warsztatu 7 listopada trenerom Fundacji. Po wycieczce nadszedł czas na analizę jej przebiegu i wyciągnięcie wniosków, mających pomóc w dopracowaniu już tzw. „wycieczki konkursowej”, która będzie prezentowana brzeskiej społeczności 17 listopada.

IV warsztat podporządkowany był treściom antydyskryminacyjnym, jednocześnie okazją do skonfrontowania powszechnych stereotypów o Żydach z migawkami filmowymi nt. mieszkańców współczesnego Izraela czy współczesnych polskich Żydów.

Natomiast takie ćwiczenie jak „koło tożsamości” dostarczyło młodzieży bodźców do przemyśleń na temat własnej identyfikacji z różnymi grupami i postrzegania samego siebie. Podczas zajęć nie zabrakło także nauki pisania alfabetu hebrajskiego, wspólnego okrzyku „Ma! Zinga!” na doładowanie energii , czasu na podsumowania i pamiątkowego zdjęcia z trenerkami - panią Basią i panią Eweliną. Z pewnością zajęcia w ramach programu „Szkoła Dialogu” zbliżyły młodzież do poznania lokalnej historii i wpłyną na kształtowanie postaw otwartości oraz tolerancji.

Tymczasem przed grupą zadanie finalne – wspomniana już „wycieczka konkursowa”. Trzymajcie kciuki!