Nasza szkoła otrzymała podziękowanie za udział w ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej ŻONKILE upamiętniającej 77. rocznicę powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej,

a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Jest to akcja organizowana od 2013 roku przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Tegoroczna edycja była szczególna, bo i szczególne są warunki, z którymi przyszło nam się zmierzyć. W sytuacji, która zmusza nas do zachowania społecznego dystansu, jeszcze bardziej doceniamy wartość wspólnoty i ludzkiej solidarności.

Akcji ŻONKILE od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć” – pamięć połączyła nas i w tym roku, choć nietypowo, bo wirtualnie.
Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych wysłuchali fragmentów 2 książek „Arka Czasu czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz” Marcina Szczygielskiego oraz „Pan Apoteker” Katarzyny Ryrych. Obie książki opisują codzienność młodych bohaterów Rafała i Blumy, którzy musieli odnaleźć się w rzeczywistości zmienionej przez wojnę.

Po wysłuchaniu fragmentów książek uczniowie pracowali z kartą pracy i odpowiadali na pytanie „Jak wyglądało życie w dzielnicy za murem?”.
Uczniowie, którzy mimo ogromu pracy związanego z nauką zdalną znaleźli czas na zmierzenie się z tematyką Holokaustu i dzięki którym nasza szkoła otrzymała podziękowanie to:

• Łucja Humańska, Michał Łęgowski i Justyna Przekwas (z klasy 4A)
  • Oliwia Borowska, Filip Szczupakowski, Paulina Trawińska, Kornelia Wypychowska, Fabian Zieliński (z klasy 5A)
  • Roman Kłonowski, Maciej Majerowski, Michał Mendasik, Julia Pasternak, Jędrzej Sawicki, Julia Tomczak, Katarzyna Wesołowska, Makary Wychowaniec (z klasy 5B)
  • Natalia Balcerowska, Ariel Gąsiorowski, Tobiasz Kraczkowski, Borys Osowski, Julia Podolska (z klasy 6A)
  • Marta Kwaśniak, Mateusz Ochmański, Jakub Wojciechowski, Błażej Wyrwa (z klasy 6B)
  • Julia Calińska, Lena Calińska, Maja Czerwińska, Bartosz Mierzwicki, Maja Nowicka, Adam Smoliński (z klasy 6C)
  • Wiktor Konicki, Mateusz Łęgowski, Kalina Niedzwiecka, Julia Pińska (z klasy 6D)