W dniach od 20-23 listopada 2016 roku niecodziennym gościem na Kujawach był Jacenty Ignatowicz - folklorysta, nauczyciel muzyki z Żywca, pracownik Instytutu Pedagogiki Muzycznej, Katedry Folklorystyki Ogólnej i Stosowanej Uniwersytetu Śląskiego, uczestnik wielu programów telewizyjnych, w tym finalista

Mam talent. Na Kujawy Ignatowicz przybył na zaproszenie nauczyciela brzeskiej podstawówki p. Lilianny Pińkowskiej. 20 listopada 2016 roku niezwykły koncert artysty odbył się w Szkole Podstawowej nr 1im. W. Łokietka w Brześciu Kujawskim. Podczas spotkania z uczniami w SP nr 1 w Brześciu Kujawskim zorganizowanego pod hasłem Góralska muzyko grojże mi Ignatowicz zachęcał do muzykowania i aktywnego spędzania czasu wolnego. Celem prelekcji było między innymi:  propagowanie wiedzy muzycznej wśród uczniów, zainteresowanie folklorem góralskim, zwłaszcza beskidzkim, uwrażliwianie na muzykę, krzewienie wiedzy na temat tradycji i obyczajów góralskich. Muzyk gawędził oraz grał na unikatowych, ludowych instrumentach muzycznych charakterystycznych dla regionu góralskiego. Zgromadzeni mogli posłuchać gry na okarynach, dudach, trombitach, piszczałkach, multankach, gwizdkach, rogach pasterskich. Muzyk grał również na pile śpiewającej i liściach szlagiery Sinatry, melodie góralskie oraz Poloneza As -dur Chopina. Artysta wystąpił w oryginalnym stroju góralskim. Przesłaniem artysty są słowa” Żyjmy weselej, jeżeli nie bogaciej”.