11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. To dzień zadumy, radości i odpowiedzialności za przyszłość kraju, znak wiary i zwycięstwa. Szczególnego wydźwięku nabierają wtedy słowa: niepodległość, patriotyzm, walka o wolność.
Po 98 latach niewoli Polska odzyskała suwerenność. Młode pokolenie poznaje prawdę, że życie w wolnym kraju zawdzięczamy tym, którzy walczyli o nie w I wojnie światowej. Dowiaduje się o bohaterach narodowych: od czasów najdawniejszych do współczesności.
Uczniowie klasy VIc i szkolny chór, uświetnili 11 listopada programem artystycznym pt. „Bez tej miłości nie można żyć”, przygotowanym pod kierunkiem nauczycieli: A. Sobczak, M. Czyżniejewskiego. Nad dekoracją i rekwizytami czuwała pani R. Pietrzak. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Nauczyciele, zaproszeni goście i uczniowie mogli przyłączyć się do wspólnego śpiewania utworów, które towarzyszyły naszym przodkom w trudnej drodze ku wolności. Do śpiewu zachęcały też słowa poety: „Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam dobre serca ludzie mają. Źli ludzie – wierzaj mi, Ci nigdy nie śpiewają”. Jednak o wolności nie musimy mówić tylko wzniośnie i patetycznie. Łączy się ona również z radością i uśmiechem. Miłym akcentem uroczystości był występ baletu w układzie tanecznym „Requiem dla snu”. Uczniowie po raz pierwszy mogli obejrzeć ten rodzaj sztuki w naszej szkole. Przygotowany program artystyczny, podkreślony piękną dekoracją, okazał się świetą lekcją historii, przypominającą wydarzenia, jakie minęły od I rozbioru Polski do odzyskania przez nią niepodległości. Uczył patriotyzmu i szacunku dla ojczyzny. Zwracał uwagę na przynależność do narodu polskiego oraz poświęcenie dla kraju największej wartości, jaką jest życie.