Co roku 2 kwietnia obchodzi się Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat chorób takich jak autyzm i zespół Aspergera oraz zachęcenie do podejmowania różnorodnych działań ,aby zwrócić uwagę dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają

ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. W obchody święta włącza się wiele instytucji na całym świecie. Od kilku lat również w Polsce do akcji poszerzających wiedzę na temat tych chorób przystępuje wiele szkół, w tym także brzeska „Jedynka”. 6 kwietnia z tej okazji odbyła rada szkoleniowa, w której uczestniczyli wszyscy nauczyciele z naszej szkoły. Spotkanie poprowadziły ekspertki z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej we Włocławku. Były to panie: Ilona Kwiatkowska – psycholog, która na co dzień zajmuje się diagnozą i terapią dzieci z autyzmem oraz Monika Kramkowska – pedagog, oligofrenopedagog, również przeprowadzająca diagnozę i terapię dzieci z autyzmem, a ponadto diagnozę pedagogiczną dzieci z zaburzeniami rozwoju oraz trudnościami szkolnymi. Obie prowadzące wyjaśniły czym jest autyzm i zespół Aspergera, jakie są najczęstsze objawy tych chorób, podzieliły się doświadczeniami z własnej praktyki zawodowej. Szczególnie cenne okazały się zalecenia potrzebne do codziennej pracy w szkole, do której uczęszczają dzieci dotknięte zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dzięki wzbogaceniu wiedzy na temat tej coraz powszechniejszej choroby, każdy z nauczycieli będzie mógł lepiej dostosować metody i formy pracy do indywidualnych potrzeb uczniów.