Ważnym wydarzeniem dla Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim jest Święto Patrona. Obchodziliśmy je 27 września 2017 r. w rocznicę zwycięskiej bitwy Władysława Łokietka pod Płowcami. Był to dzień świątecznej powagi i jednocześnie radości, gdyż mogliśmy kolejny raz oddać hołd Patronowi naszej szkoły i złożyć pod pomnikiem kwiaty. Uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu zaproszonych gości. W szkolne mury zawitali: burmistrz Wojciech Zawidzki, wiceburmistrz Paweł Małas, Tamasz Chymkowski, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Promocji w Urzędzie Miejskim w Brześciu Kujawskim i członek Zarządu Powiatu we Włocławku; Anna Kozicka, dyrektor Biblioteki Publicznej, ks. Krzysztof Włodarczyk, Agata Kubajka, dyrektor Brzeskiego Centrum Kultury, Jolanta Jaranowska oraz dzielnicowy Robert Wójtowicz.

Obchody rozpoczęła msza święta pod przewodnictwem wikariusza ks. Krzysztofa Włodarczyka.

Jaką rolę odgrywa Patron w życiu współczesnego młodego człowieka żyjącego w świecie multimedialnych przekazów, natłoku informacji, kryzysu wartości? Imię Króla Władysława Łokietka zobowiązuje szkołę, aby bohaterskie czyny i patriotyzm wielkiego Polaka przekazała swoim wychowankom. Sylwetka Patrona, jego niezwykły życiorys i wartości, jakie realizował w życiu, kształtują tożsamość placówki i wpływają na poczucie przynależności nie tylko uczniów, ale także nauczycieli i innych pracowników. Władysław Łokietek wskazuje drogę, jaką powinni podążać młodzi ludzie i przypomina, że szkoła zakorzeniona w tradycji, jest miejscem wzajemnego wspierania się na drodze realizacji wspólnych zadań, marzeń i pragnień.

Na kartach historii Król Polski zapisał się jako człowiek łagodny, wyjątkowo skromny, cierpliwy. Wyróżniała go szlachetność, upór, męstwo i uczciwość. Są to cechy, które czynią z niego postać godną naśladowania przez uczniów.

Świadectwem swojego życia uczył, że warto i trzeba wyznaczać sobie ciągle nowe cele i mimo trudu i poświęceń, z uporem i cierpliwością, konsekwentnie je realizować. Patron zachęca do odkrywania siebie, swoich pasji, nieprzeciętnych zdolności, a także potencjału, który drzemie we wspólnocie szkolnej. Motywuje do szukania swojego miejsca w świecie pełnym pokus i zaskakujących wydarzeń. Jego wielkość podkreślił burmistrz Wojciech Zawidzki w przemówieniu zwracającym uwagę, że Łokietek stworzył państwo, a dzieło to miał kontynuować syn władcy.

Klasy: Va i Vb pod kierunkiem pani Jadwigi Dulskiej i Beaty Stawskiej-Kostrzak przygotowały uroczystą akademię. W programie artystycznym uczniowie przypomnieli istotne wydarzenia związane z życiem i działalnością bohatera tej szczególnej uroczystości.

W klimat opowiadanych wydarzeń wprowadziła dekoracja przygotowana przez panią Ludmiłę Małkowską oraz taniec dworski – menuet wykonany przez uczennice klas VIc i VIIc. Powagi uroczystości dodała debata zatytułowana „Dlaczego warto się uczyć?”. Koordynowały ją panie: Anna Sobczak i Agnieszka Henke. Wzięli w niej udział zaproszeni goście oraz uczniowie. Uczestnicy przekonywali, że warto się uczyć, bo dzięki zdobytej wiedzy człowiek kształtuje swój charakter, uczy się odróżniać dobro od zła, rozwija swoje zdolności i zainteresowania, czyni życie piękniejszym i wartościowszym.

Pani dyrektor Danuta Kuczyńska podkreśliła ogromne znaczenie Święta Patrona dla społeczności szkolnej. Jego obchody wpisały się w kalendarz wieloletniej tradycji szkoły i były wspaniałą lekcją historii, szczególnie dla młodych ludzi. Pokazały im, co to jest patriotyzm we współczesnych czasach. Po uroczystości goście i uczniowie zostali poczęstowani pysznymi potrawami kujawskimi, przygotowanymi specjalnie na tę okazję.