Uczniowie naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej „ŻONKILE” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jest to akcja upamiętniająca

powstanie w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku.

Akcja odbyła się pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. W jej ramach uczniowie obejrzeli film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. Kilku wolontariuszy wyszło na ulice naszego miasta i rozdawało papierowe żonkile – symbol pamięci, szacunku i nadziei. Nosząc je pokazujemy, że łączy nas pamięć o tych, którzy zginęli w walce o godność. Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy powstania, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

Żonkile rozdawaliśmy w Urzędzie Miejskim, Centrum Usług Wspólnych, Brzeskim Centrum Kultury, Bibliotece Publicznej, Kancelarii Parafialnej i Kujawsko – Dobrzyńskim Banku Spółdzielczym. Akcja została bardzo życzliwie przyjęta przez mieszkańców Brześcia Kujawskiego. Wolontariuszami byli Zofia Latkowska, Amelia Drzewiecka, Filip Czajkowski i Kacper Morawski. Wydarzenie sfotografował Tobiasz Szala.