A A A

5 czerwca uczniowie klasy 8A, 8B i 7C wzięli udział w zajęciach na temat cichociemnych. Zajęcia „Cichociemni – protoplaści komandosów GROM” poprowadził pracownik Delegatury IPN w Bydgoszczy pan Mirosław Sprenger.


Uczniowie dowiedzieli się, że polski rząd na emigracji wysyłał do Polski cichociemnych, ponieważ tworzącym się w kraju strukturom konspiracyjnym brakowało oficerów oraz specjalistów. Byli to wybrani żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Szkolono ich na specjalnych kursach obejmujących wszechstronne formy walki, a następnie na spadochronach przerzucano na okupowane ziemie polskie. Tam zajmowali się szkoleniem żołnierzy AK i przeprowadzaniem specjalnych akcji dywersyjnych. Ich nazwa pochodzi od sposobu działania bez rozgłosu – „po cichu i po ciemku”. Przez całą wojnę przerzucono do kraju 316 cichociemnych (w tym 1 kobietę). Spośród nich 103 zginęło w walce z Niemcami, a 9 zostało zamordowanych po wojnie przez władze komunistyczne.

  • 005
  • 006
comments

Dodaj komentarz

Pisanie komentarzy oznacza akceptację regulaminu.


Kod antyspamowy
Odśwież

Copyright © 2009-2016. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim. Designed by BSK

Joomla Templates by Joomla-Monster.com