A A A

4 października uczniowie klas Va, Vc oraz VI a wzięli udział w wycieczce Szlakiem Piastowskim prowadzącym przez prastare ziemie, bogate w pamiątki tysiącletnich dziejów Polski. Na trasie docelowej znalazły się: pobliskie Płowce-Miejsce Pamięci Narodowej, gdzie w 1331 r. odbyła się bitwa wojsk Władysława Łokietka z Krzyżakami, znana z legendy o królu Popielu i Piaście Kruszwica z pozostałościami średniowiecznego zamku późnogotyckiego z XIV/ XV w. - tzw. Mysią Wieżą na Wzgórzu Zamkowym i z romańską kolegiatą p. w.św. Apostołów Piotra i Pawła-najstarszą w Polsce kamienną bazyliką z I poł. XII w. Kolejnym przystankiem było Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, gdzie m. in. znajduje się osiedle obronne wspólnot pierwotnych sprzed 2500 lat.Końcowym akcentem wyprawy była najstarsza stolica Polski- Gniezno oraz zwiedzanie położonego na historycznym Wzgórzu Lecha najcenniejszego zabytku- Katedry gnieźnieńskiej z grobem św. Wojciecha i słynnymi drzwiami.Miejmy nadzieję, że bogata lekcja historii, jaką otrzymali uczniowie podczas zwiedzania zaledwie wycinka Szlaku Piastowskiego, zachęci ich do systematycznego poznawania tej niezwykłej trasy turystycznej, na której również znajduje się nasz Brześć Kujawski.

comments

Dodaj komentarz

Pisanie komentarzy oznacza akceptację regulaminu.


Kod antyspamowy
Odśwież

Copyright © 2009-2016. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim. Designed by BSK

Joomla Templates by Joomla-Monster.com