A A A

W dniu 29 października 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim gościli uczniów Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Choceniu wraz z opiekunem panem Marcinem Kędzierskim, którzy przeprowadzili prelekcję i szkolenie dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej. Wizyta w szkole odbyła się na zaproszenie pani dyrektor Danuty Kuczyńskiej oraz pani Eweliny Skucha – nauczyciela chemii, organizującej szkolny projekt programu „Czad – cichy zabójca”.
Odbiorcami spotkania byli uczniowie klas siódmych oraz ósmych. Podczas prelekcji poruszone zostały takie tematy jak: postępowanie z osobą poszkodowaną nieprzytomną bez czynności życiowych, zadławienie noworodka, niemowlaka i osoby dorosłej, prawidłowe zaopatrzenie złamanej kończyny i ran otwartych oraz postępowanie z osobą zaczadzoną.
Uczeń klasy III A SLO, Dominik Łuczyński - ratownik, zaprezentował swoim młodszym kolegom prawidłowe postępowanie z poszkodowanym bez czynności życiowych. Pokazał jak należy przeprowadzać resuscytację krążeniowo – oddechową oraz ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej.
Uczniowie klasy II A SLO, Dominik Kołodziejczak oraz Maciej Marciniak, zaprezentowali zebranym poprawne postępowanie w przypadku zadławienia noworodka, dziecka oraz osoby dorosłej.
Na koniec cały zespół ratowników z SLO pokazał uczniom jak poprawnie należy udzielić pierwszej pomocy w przypadku krwawienia, krwotoków, złamań oraz zaczadzenia. Obudowy merytorycznej w trakcie prelekcji udzielił pan Marcin Kędzierski, który wspomagał swoich podopiecznych podczas pokazów pierwszej pomocy.
Podsumowaniem prelekcji oraz szkolenia było sprawdzenie zdobytej przez uczniów wiedzy teoretycznej w praktyce. Chętne osoby miały możliwość sprawdzenia swoich sił podczas wykonywania RKO na fantomie osoby dorosłej. Wzorem do naśladowania była pani dyrektor szkoły, która jako pierwsza zdecydowała się podejść do ćwiczenia, które wykonała je w sposób perfekcyjny. Śladem dyrekcji ruszyła młodzież, która bardzo aktywnie brała udział zarówno w samej prelekcji oraz końcowych ćwiczeniach.
Serdecznie dziękujemy dyrekcji Społecznego Liceum Ogólnokształcącego Pani Tamarze Mikołajczak oraz uczniom i opiekunowi Panu Marcinowi Kędzierskiemu za przyjęcie zaproszenia i przekazanie naszym uczniom cennej wiedzy naszej w szkolnym programie „Czad – cichy zabójca”.

comments

Dodaj komentarz

Pisanie komentarzy oznacza akceptację regulaminu.


Kod antyspamowy
Odśwież

Copyright © 2009-2016. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim. Designed by BSK

Joomla Templates by Joomla-Monster.com