Zajęcia w szkole w Goreniu Dużym

W lipcu uczestnicy Świetlicy Opiekuńczo - Wychowawczej działającej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim, dzięki współpracy z Gminną Komisją do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, wyjechali na wycieczkę do Zielonej Szkoły w Goreniu Dużym.
Dzieci uczestniczyły w ekologicznych warsztatach wypieku chleba, podczas których zobaczyły rodzaje zbóż, a także poznały tajniki robienia "zakwasu", wyrabiania ciasta, formowania bochenków, aby na koniec samodzielnie upiec własne "chlebki".
Ponadto poznały życie pszczół, rodzaje miodu i wyrobów pszczelich. Tworzyły także samodzielnie woskowe świece.
Kolejny warsztat poświęcony był wodzie, jej zasobom, sposobom oczyszczania i filtrowania.
Ich zadaniem było także "chronienie kropli wody". Uczestnicy w drużynach mieli za zadanie przenieść jak najwięcej kropel wody. W ten sposób dzieci dowiedziały się, jak ważne jest oszczędzanie wody i jakie znaczenie mawoda w naszym życiu.
Wycieczka była również wspaniałą okazją integracji oraz wspólnie spędzonego czasu wolnego na terenie Zielonej Szkoły . Dzieci radośnie i twórczo bawiły się na placu zabaw. Miały także okazję poznać różne gatunki zwierząt w minizoo należącym do Zielonej Szkoły w Goreniu Dużym.
Zwieńczeniem wycieczki było ognisko ,na którym uczestnicy prezentowali swoje talenty podczas konkursu zorganizowanego przez opiekunów p. Sylwię Konarską i p. Jolantę Wojciechowską. Mali artyści zostali obdarowani nagrodami.