A A A
Narodowe Czytanie Wesela

Narodowe Czytanie organizowane jest corocznie przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. W tym roku cała Polska czytała Wesele. Dramat w trzech aktach - najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego.

W związku z powyższym również nasza biblioteka szkolna przystąpiła do tej ogólnopolskiej akcji i zorganizowała wyjątkowe spotkanie w dniu 17 listopada. Spotkanie odbyło się w późniejszym terminie, co miało związek z organizacją pracy w bibliotece szkolnej.

Dramat powstał na kanwie autentycznego wydarzenia z 1900 roku – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Na weselu pojawił się także Wyspiański, o którym tak napisał znany twórca Tadeusz Boy-Żeleński: stał całą noc oparty o futrynę drzwi, patrząc swoimi niesamowitymi oczyma. Obok wrzało weselisko, huczały tańce, raz po raz dolatywał do jego uszu strzęp rozmowy. I tam ujrzał i usłyszał swoją sztukę.
Po krótkim wstępie dotyczącym Stanisława Wyspiańskiego i genezy „Wesela”, rozpoczęto czytanie fragmentów aktu I, aktu II i aktu III, które przedstawiają  relacje między inteligencją krakowską a chłopstwem. W Narodowe Czytanie „Wesela” włączyli  się uczniowie klasy III B (oddział gimnazjalny), nauczyciel języka polskiego - pani Dorota Piwczyńska-Leśnik, bibliotekarz – pani Monika Gryczewska.
Obsada:
Akt I
Scena 1
Czepiec- Agata Majchrzak
Dziennikarz- Eryk Rajczuk
Scena 2
Dziennikarz – Eryk Rajczuk
Zosia- Paulina Głażewska
Scena 3
Haneczka-Agata Majchrzak
Zosia- Paulina
Radczyni- Dorota Piwczyńska –Leśnik
Scena 30
Pan Młody –Sebastian Matusiak
Gospodarz- Jakub Dubiniec

Akt II
Scena 9
Poeta-Jakub Dubiniec
Rycerz- Jakub Pawłowski

Akt III
Scena 37
Chochoł- Adam Glonek
Jasiek- Jakub Pawłowski
Koordynatorem wydarzenia była Monika Gryczewska

 • Narodowe Czytanie Wesela
 • Downloads: 78
 • Ocena: Brak głosów 
 • Komentarzy: 0
 • Narodowe Czytanie Wesela
 • Downloads: 65
 • Ocena: Brak głosów 
 • Komentarzy: 0
 • Narodowe Czytanie Wesela
 • Downloads: 67
 • Ocena: Brak głosów 
 • Komentarzy: 0
 • Narodowe Czytanie Wesela
 • Downloads: 86
 • Ocena: Brak głosów 
 • Komentarzy: 0

comments

Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Władysława Łokietka
ul. Królewska 21, 87-880 Brześć Kujawski
tel./fax 54 252 15 26
e-mail: sp1@brzesckujawski.pl
www: http://sp1.brzesckujawski.pl

Copyright © 2009-2016. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim. Designed by BSK

Joomla Templates by Joomla-Monster.com