Narodowe Czytanie Wesela

Narodowe Czytanie organizowane jest corocznie przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. W tym roku cała Polska czytała Wesele. Dramat w trzech aktach - najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego.

W związku z powyższym również nasza biblioteka szkolna przystąpiła do tej ogólnopolskiej akcji i zorganizowała wyjątkowe spotkanie w dniu 17 listopada. Spotkanie odbyło się w późniejszym terminie, co miało związek z organizacją pracy w bibliotece szkolnej.

Dramat powstał na kanwie autentycznego wydarzenia z 1900 roku – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Na weselu pojawił się także Wyspiański, o którym tak napisał znany twórca Tadeusz Boy-Żeleński: stał całą noc oparty o futrynę drzwi, patrząc swoimi niesamowitymi oczyma. Obok wrzało weselisko, huczały tańce, raz po raz dolatywał do jego uszu strzęp rozmowy. I tam ujrzał i usłyszał swoją sztukę.
Po krótkim wstępie dotyczącym Stanisława Wyspiańskiego i genezy „Wesela”, rozpoczęto czytanie fragmentów aktu I, aktu II i aktu III, które przedstawiają  relacje między inteligencją krakowską a chłopstwem. W Narodowe Czytanie „Wesela” włączyli  się uczniowie klasy III B (oddział gimnazjalny), nauczyciel języka polskiego - pani Dorota Piwczyńska-Leśnik, bibliotekarz – pani Monika Gryczewska.
Obsada:
Akt I