Podziękowanie
dla Pana Piotra Całbeckiego
Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego
i Pani Magdaleny Mieszkalskiej
od uczniów klasy 8a z wychowawcą Anną Sobczak
za zaangażowanie w pomoc i pokrycie kosztów
trzydniowej wycieczki do Karpacza.
Sprawozdanie z wycieczki do Karpacza, w której uczestniczyli uczniowie klasy 8a Szkoły Podstawowej im. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim
Po okresie zdalnej nauki uczniowie klasy 8a pragnęli wyjechać na wycieczkę. Ich marzenia spełniły się. Dzięki uprzejmości Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego, młodzież w dniach 10.10. 2021r. – 12.10.2021r. pojechała na trzydniową wycieczkę do Karpacza. Organizacji podjęła się wychowawczyni Pani Anna Sobczak, a wskazówek udzielała Pani Magdalena Mieszkalska z Urzędu Marszałkowskiego woj. kujawsko – pomorskiego. Opiekunem był pan Andrzej Dobski. Podczas naszego wyjazdu wszyscy mieli niesamowitą okazję doświadczyć pokonywania karkonoskich szlaków w pastelowych barwach jesieni.
Pierwszego dnia wycieczki – 10.10.2021r. - w godzinach porannych wyruszyliśmy z Brześcia Kujawskiego w kierunku Szklarskiej Poręby. Na miejscu byliśmy o godz.12.30 i od razu spotkaliśmy się z Panią Edytą – przewodnikiem sudeckim. Dwuosobowym wyciągiem krzesełkowym wjechaliśmy na ,,Szrenicę”. Panorama Karkonoszy i Gorców w pięknym słońcu zapierała dech w piersiach. Pobyt w Szklarskiej Porębie zakończyliśmy spacerem prowadzącym przez Wąwóz Szklarki wzdłuż potoku Szklarka i podziwianiem pięknego Wodospadu Szklarki.
Resztę popołudnia spędziliśmy w Centrum Sportu i Rekreacji, gdzie mieliśmy możliwość zjeżdżania torem saneczkowym i bobslejowym.
Ze Szklarskiej Poręby udaliśmy się autokarem do Karpacza, do pensjonatu ,,Agat", gdzie zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez panią kierownik i zakwaterowani w -cudownych pokojach.
Drugiego dnia wycieczki – 08.10.2021r. po obfitym i różnorodnym śniadaniu, autokarem udaliśmy się pod „Karpacz Ski Arena - Kolej Linowa na Kopę”. Następnie koleją krzesełkową z kanapami 4– osobowymi pokonaliśmy trasę o długości 2281m w ciągu 8 minut i znaleźliśmy się na szycie Kopy, na wysokości 1377m n.p.m. Na szycie każdy z nas podziwiał zapierający dech w piersiach malowniczy widok oraz starał się uchwycić ten moment robiąc zdjęcia. Kiedy już sesje zdjęciowe dobiegły końca, ruszyliśmy na pieszą wędrówkę jedną z najpiękniejszych tras Karkonoszy: Biały Jar - Strzecha Akademicka – Kocioł Małego Stawu - Samotnia – kościółek Wang – Karpacz Górny. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda nie tylko z zewnątrz, ale i od środka schronisko PTTK „Strzecha Akademicka”. Zjedliśmy tam ciepły posiłek oraz zregenerowaliśmy siły. Podczas spaceru przysłuchiwaliśmy się opisom, ciekawostkom oraz przydatnym w górach instrukcjom i wskazówkom przewodnika.
Ostatniego dnia, po śniadaniu, dokonaliśmy zakupu pamiątek, oscypków i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Pierwszy przystanek to - Zamek Książ w Wałbrzychu. Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce i jeden z największych w Europie. W sposób szczególny stanowi przykład bogatego dziedzictwa kulturowego Ziemi Wałbrzyskiej – części Dolnego Śląska, regionu Polski o zawiłej historii, bogatym dorobku materialnym i intelektualnym, pełnym wspaniałych widoków i tajemniczości. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od reprezentatywnych salonów barokowych: Salon Zielony, Salę Maksymiliana (najlepiej zachowaną pałacową salę reprezentacyjną na Śląsku), Salon Biały, Salon Chiński, Salon Gier oraz Salon Barokowy. Ostatnim punktem zwiedzania zamku była „Skałka Szczęścia”, gdzie można było wypowiedzieć swoje życzenie, które w niedługim czasie powinno się spełnić. Udało nam się jeszcze zwiedzić piękne otaczające zamek tarasy, po czym udaliśmy się do Książęcej Palmiarni. W Książu zachwyciła nas prawdziwa, "polska, złota jesień".
Udział w wycieczce, okazał się być wydarzeniem pełnym niezapomnianych i niesamowitych wrażeń, zarówno dla uczniów, jak i ich opiekunów. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w takim wspaniałym wydarzeniu. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy!