efs logo

Gmina Brześć Kujawski w Szkole Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim od kwietnia 2019r. realizuje projekt grantowy „Klub Młodzieżowy ZIELONA WYSPA – zajęcia sportowo-rekreacyjne” w ramach zawartej umowy o powierzenie grantu ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej 11.

Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność, Działania 11.1 Włączenie społeczne na obszarach objętych LSR Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014-2020.

Głównym celem działalności Klubu jest przygotowanie dzieci do samodzielnego życia, między innymi poprzez nabywanie umiejętności społecznych, niezbędnych w dorosłym życiu oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za własne czyny bez powodowania ograniczeń emocjonalnych i społecznych. Zajęcia wzmacniają poczucie własnej wartości i dostarczają pozytywnych wzorców zachowań, a także zapewniają bezpieczne formy spędzania czasu wolnego, rozwój talentów i zainteresowań.

Do projektu Klub Młodzieżowy Zielona Wyspa przystąpiło 20 dzieci,w tym: 16 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz 4 osoby z ich otoczenia z terenu gminy Brześć Kujawski. Biorą one udział w zajęciach z psychologiem, logopedą, zajęciach z zakresu sensoryki, rekreacyjno–sportowych, artystycznych i rękodzieła. W ramach klubu młodzieżowego otrzymują także wsparcie w nauce. Zajęcia odbywają się po lekcjach, będą także prowadzone podczas wakacji.

W ramach projektu planuje się, iż:

• u 9 osób z grupy docelowej wzrośnie aktywność społeczna,
  • u 3 osób z otoczenia osób zagrożonych nastąpi wzrost wiedzy lub umiejętności w zakresie wspierania osób zagrożonych,
  • u 6 osób zostanie osiągnięty wskaźnik efektywności społecznej.

Zwieńczeniem projektu jest zorganizowanie w sezonie wakacyjnym wyjazdu na Zieloną Szkołę, do Ośrodka Wypoczynkowego dla całej grupy oraz konkursy z nagrodami dla wszystkich uczestników.

Całkowita wartość projektu to 52 640,00 zł. Kwota dofinansowania ze środków Unii Europejskiej wyniosła 49 997,00 zł (czyli 95 % środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego).

Dorzecze Zglowiączki - logo